literatura dla dzieci
#2 Ada nie chce spać

#2 Ada nie chce spać

Sen dziecka to temat rzeka. Na każdym etapie rozwojowym budzi wątpliwości rodziców. Gdy dziecko jest maluszkiem nie śpi z powodu kolek lub skoków rozwojowych. W późniejszym okresie pojawia się też problem, że dziecko nie chce spać bo woli się bawić. W tym przypadku na ratunek przychodzą nam książeczki wyciszające i ułatwiające zasypianie. Jedną z nich chciałabym Wam dzisiaj przedstawić.

“Ada nie chce spać” to książeczka wydana przez Wydawnictwo Bis, która posiada twardą okładkę oraz twarde kartki. Książeczka posiada również wspaniałe ilustracje, które spodobają się każdemu maluszkowi. Ale to co zaskoczyło mnie w tej książce najbardziej to treść – przyjazna, wyciszająca. Fabuła książeczki jest bardzo ciekawa i wspaniale poprowadzona, w taki sposób, że dziecko jest zaciekawione treścią książki od początku do końca.

Już na wstępie poznajemy Adę, która słyszy z ust mamy, że pora spać. Dziewczynka jednak wcale nie chce spać choć zdaje sobie sprawę z tego, że sen jest jej potrzebny. Na tym etapie znajdujemy również wspaniałe i wartościowe dialogi mamy z córką, która odpowiada na pytania córki dotyczące potrzeby snu.

W kolejnym etapie czytania Ada już przebrana w piżamkę czyta bajeczkę swojemu misiowi. Oczywiście dziewczynka nie potrafi jeszcze czytać ale opowiada mu historię na podstawie obrazków w książce. Jest to świetny pokaz kreatywności i wagi literatury dziecięcej, gdyż podkreśla jedną z zalet czytania dzieciom – rozbudzanie w nich kreatywności.

Następnie Ada szykuje się do snu razem z mamą, gdzie wspólnie czytają książeczkę o różnych zwierzątkach. Tutaj autorka buduje niepowtarzalną więź bliskości między mamą i córką pokazując nam jak ważne jest wspólne czytanie przed snem, jaki ma to wpływ na naszą więź z dzieckiem. To właśnie na tym etapie książeczka ma najbardziej wyciszający charakter, gdyż Ada z mamą czytają bajkę o różnych zwierzątkach, które najpierw są rozbrykane, a kolejne z nich coraz bardziej śpiące i leniwe. Tekst jest tak skonstruowany, że dziecko również stopniowo się wycisza i przygotowuje do snu.

Na końcu książeczki dochodzimy do pożegnania ze zwierzętami i powiedzenia krótkiego “dobranoc”.

Książka jest po prostu świetna, przemyślana i skonstruowana w taki sposób aby zachęcić dziecko do zasypiania. Autorka nie traktuje snu jak przymusu, tylko jak potrzebę organizmu i właśnie to możemy przekazać dziecku czytając mu tą książkę. Pokazać jak bardzo sen jest dla niego ważny oraz, że jest procesem stopniowym, do którego musimy się przygotować.

Moja córeczka na etapie mówienia zwierzątkom “dobranoc” zamknęła książeczkę i powiedziała mi “papa”, po czym wzięła swój kocyk i czekała pod łóżeczkiem, aż ją do niego włożę. Jestem zachwycona tym w jaki sposób książka na nią wpłynęła, a muszę podkreślić, że ma ona 2 latka 🙂 To pokazuje jak świetna jest ta książka nawet dla najmłodszych dzieci.

My gorąco polecamy i jest to zdecydowanie jedna z lepszych książek jakie ostatnio trafiła w nasze ręce.

Więcej informacji o książce znajdziecie w linku poniżej 🙂

“Ada nie chce spać” – Barbara Wicher. Wydawnictwo Bis.

2 thoughts on “#2 Ada nie chce spać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.